Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

20 decembrie 2014, ora locală: 14:20

 

Peste 2000 de burse pentru tinerii basarabeni repartizate incorect de Ţara Mamă

adăugat 24 iunie 2011, 05:42, 12:42 la Eveniment • Articol publicat de Alexandru Rîșneac

burse, admitere, 2000 locuri, master, licenta

Guvernul României oferă tinerilor basarabeni  2150 burse de studii pentru anul academic 2011-2012, transmite Romanian Global News.

Astfel, 950 de burse sunt pentru învăţământul preuniversitar și 1100 burse pentru studii superioare ciclul I (300 dintre acestea fiind destinate deţinătorilor diplomei de bacalaureat din România).

De asemenea, suplimentar, absolvenţilor li se mai oferă 50 burse pentru studii superioare ciclul II, masterat, 25 burse –rezidenţiat și 25 burse –doctorat.

RGN Press

 

Menţionăm că Basarabeni Media Grup este profund dezamăgită că şi în acest an autorităţile nu au ţinut cont de recomandările făcute de către Organizaţiile Studenţilor Basarabeni din România în urma consultărilor cu instituţiile statului român.

Atragem atenţia că în jur de 1000 de liceeni basarabeni işi termină studiile în acest an pe locuri subvenţionate de Guvernul României, din care doar 300 işi vor putea continua studiile în ciclul universitar cu bursă sau fără bursă, fără taxă, restul de aproximativ 700 de liceeni fiind nevoiţi să se orienteze pentru studiile universitare la cu taxă ori să se întoarcă în Republica Modova pentru continuarea studiilor. În condiţiile în care liceenii pierd un an repetând clasa a IX-a, practic se pierde şi o investiţie a statului român pentru circa 700 de liceeni cu diplomă de bac în România...

Aceaşi situaţie se întamplă şi în cazul absolvenţilor studiilor univesitare, în condiţiile în care numărul de burse la masterat a fost redus de la 150 la 50 de locuri pentru cei câteva mii de absolvenţi ai ciclului universitar de licenţă.

O altă problemă care se repetă în fiecare an este pierderea locurilor neocupate de către absolvenţii liceelor din Republica Moldova şi care nu se pot repartiza pentru tinerii care deja studiază în România la taxă. Această repartizare se poate face în baza mediilor pentru elevii şi studenţii care se află la studii în România.

Pe această cale dorim să tragem un semnal de alarmă şi îndemnăm toate Organizaţiile Studenţilor Basarabeni din România să intervină cu demersuri pe lângă instituţiile statului român pentru a remedia cât mai repede posibil situaţia apărută şi sperăm că instituţiile statului român vor fi cooperante.


Autor: Basarabeni.RO
Sursa: www.basarabeni.ro
mi se pare incorect... in jur de 1000 de absolventzi cu diplome bac de Romania.. la care numa 300 locuri bugetante???? rau de tot... :(
A comentat Dorin 24 iunie 2011, 07:08
spunet-mi va rog
A comentat sandu 24 iunie 2011, 07:19
spuneti-mi va rog daca cele 50 de locuri la master se ofera si pentru studentii care au finisat studiile de licenta in MD
A comentat sandu 24 iunie 2011, 07:26
AM SI EU O INTREBARE,DAC AM FOST ADMISA ANU TRECUT LA LICENTA,DAR DIN MOTIVE DE SANATATE NU AM PLECAT,POT FI ADMISA SI ANU ACESTA LA BURSA?DOAR NU FAC A 2-A FACULTATE...SPER SA POT...CE ZICETI?
A comentat Alexia 24 iunie 2011, 16:11
dAr locuri intr-adevar sunt f putine,pt ca doritori sunt f multi si multi ramin dezamagiti ca nu sunt admisi sau sunt admisi fara bursa.Buba e ca la moldova tre sa achiti o sumedenie de bani pt studii de care nu ai nevoie pe viitor,decit doar de diploma...cu parere de rau asa e sistemul nostru aiurea si mentalitatea noastra inapoiata...acum cu toate manipuleaza banul
A comentat Alexia 24 iunie 2011, 16:14
Sandu din pacate am sa te dezamagesc eu am incercat sa fac acelasi lucru.Aici nu se recunosc diplomele noastre adica daca vii aici poti veni la master dar numai la cu taxa,locurile fara taxa se ofera pentru studentii basarabeni care au terminat faculattea in Romania
A comentat vladislav85 24 iunie 2011, 16:43
alexia, poti sa fii admisa.
A comentat coco 24 iunie 2011, 18:06
Oare de ce nu suntem noi Moldovenii cu bun simt? Credeti ca statul roman a facut putine pina acuma pentu noi? oare nu vedeti ca si ei sunt int-ro criza economica si politica ? Bani si iar bani? Cerem mereu mariri de burse si numarul lor. Eu cind am hotarit sa imi fac studiile in Romania nu m-am gindit la asta, ca cineva sa-mi plateasca studiile. Trbuie sa zicem mersi de ce avem. Interesativa cit costa studiile in alte state ale lumii si o sa va convingeti ca aici inca e ieftin.
A comentat calin 25 iunie 2011, 03:54
cred ca ne inmultim foarte rapid dak la admiterea din 2007 am fost admisi 522 de levi si am ajuns 1000 acum ceva nu e curat voi ce ziceti:?
A comentat daniel 25 iunie 2011, 06:20
Coco esti sigur(a)?te intreb pt ca mi-a zis cineva ca la Romania poti fi admis cu bursa numai o data.Din cite stiu eu asa ceva e in cazul in care faci a 2-a facultate,pe cind eu sunt in lista de admitere de anul trecut,dar nu fac facultatea...
A comentat Alexia 25 iunie 2011, 09:58 | mergi sus ▲
corect daniel ceva nu e curat.. astea care cer locurile astea mai bn sa se informeze ca in 2007 chiar au fost admisi cam 500 elevi dintre care sigur vreo 100 nu mai doresc sa faca facultate sau nici liceul nu au terminat. mai bine ar da locurile astea pentru cei care vin cu diploma de bac din Moldova
A comentat riky 25 iunie 2011, 10:04 | mergi sus ▲
Riky,dar de ce ei nu doresc sa faca facultate?nu prea inteleg...pai aceste locuri au fost destinae pt basarabenii nostri de aici,pt studii de licenta...???Apropo si anul trecut au dat 800 de locuri,dar au intrat mult mai multi...pe lista erau cel putin o mie si ceva
A comentat Alexia 25 iunie 2011, 10:43 | mergi sus ▲
Ce facultate faci tu ca nu te poti debarasa de "la Romania"?
P.S.: Anul trecut a fost suplimentat numarul de burse :)
A comentat MIhaela 25 iunie 2011, 11:45 | mergi sus ▲
Mihaela eu am scris asta cu speranta ca si anul acesta va fi suplimentat numarul de burse,mai ales ca uite avem astfel de exemple care demonstreaza acest fapt.De ,,la Romania'' al meu iti multumesc,pt ca chiar nu am observat,plus am o atitudine pozitiva fata de critica,cred ca are un aspect constructiv.Mersi:)
A comentat Alexia 25 iunie 2011, 12:39 | mergi sus ▲
Cred ca oferta statului roman este destul de reala, din calculele mele(522/300) app 1,5 absolventi pe loc de facultate deci o batalie mica sau inexistenta, problema multora consta din faptul ca politehnica din centrele universitare ofera cate un loc per facultate deci foarte putine daca luam in calcul faptul ca toti moldovenii vor sa intre in marile centre universitare unde sunt foarte putine locuri
A comentat daniel 25 iunie 2011, 12:54 | mergi sus ▲
nu stiti unde pot gasi concret cate burse si unde s-au repartizat?
va rog mult
A comentat alina 25 iunie 2011, 13:21 | mergi sus ▲
Alexia, am inteles ca din motive de sanatate n-ai putut merge la facultate anul trecut, motivele au fost inainte de a da la admitere sau dupa?
A comentat anonim(a) 25 iunie 2011, 14:34 | mergi sus ▲
Eu in septembrie am cazut si mi-am frint piciorul si am stat in spital 2 luni,dupa care m-am recuperat 3 luni,nicidecum nu putem pleca.Poate cumva asta influienta asupra admiterii mele repetate?Te rog mult sa-mi dai macar un indiciu
A comentat Alexia 25 iunie 2011, 15:07 | mergi sus ▲
alexia,da un tel la minstr ed in B, si iti clarifici situatia ;)
A comentat coco 25 iunie 2011, 19:21 | mergi sus ▲
Si ce daca in 2007 au intrat numai vre-o 500, da oare ei nu doresc sa faca faculate in Ro, eu cred ca nu e corect sa fie numai 300 de locuri pt acei cu diploma de Bac din Ro, sa ne ofere macar 500 de locuri ar fi minunat.
A comentat Olga 26 iunie 2011, 03:33 | mergi sus ▲
alexia eu vb despre locurile acordate elevilor.Elevii intra in fiecare an cate 500-600
A comentat riky 26 iunie 2011, 05:35 | mergi sus ▲
O vorbă din bătrâni zice: "Nemulţumitului i se ia darul", deci trebuie să zicem mulţumesc pentru eforturile pe care le depune statul român,iar în mod deosebit contribuabilul român. În privinţa ofertei mici pentru absolvenţii care au absolvit liceul în România, într-adevăr e regretabil, dar dintr-un alt punct de vedere nu cred că ar fi corect unii să ia totul (liceu + facultate), iar cineva nici la facultate să nu poată fi admis,căci suplimentarea locurilor pentru cei cu liceul absolvit în România s-ar face tot din numărul de 3000 de locuri la general. Atâta poate statul român în momentul de faţă. O soluţie ar fi reorientarea spre centre universitare mai mici, dar aici îşi spune cuvântul rânza, deoarece toţi vor să fie admişi la Bucureşti, Cluj, etc. Măsuri trebuie luate cu locurile care rămân neacoperite, căci într-adevăr e regretabil, dar nu cred că se va face ceva în această privinţă. Persoanele care nu vor să facă studii în regim FĂRĂ BURSĂ şi aşteaptă doar loc cu BURSĂ nu pot fi decât dispreţuite, pentru că aici se vede într-adevăr dorinţa de a face facultate în România. NU e mare diferenţă între un loc cu BURSĂ şi unul FĂRĂ BURSĂ!!! INformaţi-vă!!!
A comentat Pierro 26 iunie 2011, 06:49 | mergi sus ▲
Multumesc Coco,chiar voi face un apel,nu mi-a venit in cap ideea aceasta.Multumesc:)
A comentat Alexia 26 iunie 2011, 07:47 | mergi sus ▲
Buna, tuturor, intru deseori pe basarabeni.ro, luand in consideratie faptul ca si eu mi-am dorit sa fac facultate in Romania, ma intereseaza si in anul acesta care va fi metodologia de scolarizare si cati moldoveni vor fi admisi. Am decis sa las si eu un comentariu pt k ma uimesc, ma supara si chiar ma dezamagesc, absolventii liceelor din MD. Unul este admis si nu pleaca in RO din motive de sanatate, altii, pe care i-am cunoscut personal, renunta la studii pt k zic ca e greu de studiat in RO. Totusi, ne plangem in fiecare an ca pt noi sant repartizate putine locuri. Poate e timpul sa-i lasam pe cei care chiar vor sa faca carte sa depuna actele si sa nu ne lasam condusi de acel "efect de turma", (sorry pt expresie). Astfel, zic eu, problema nu ar mai parea fara solutie. Imi cer scuze daca am suparat pe cineva insa aceasta e parerea mea proprie.
A comentat Gina 26 iunie 2011, 12:48 | mergi sus ▲
Gina iti respect parerea,dar in privinta mea pot sa afirm cu certitudine ca eu constientizam ce reprezinta studiile in Ro si crede-ma ca dorinta de a face acolo studii posedam.Acum imi zici te rog parerea ta cum iti imaginezi tu situatia in care eu nu pot nici macar sa ma scol din pat 2 luni si sa ma duc la studii?Ti se pare reala imaginea?Mie deloc.Altceva este ca poate nu ai trecut prin aceasta si nu stii cum e...Altceva:nimeni nu zice ca e o situatie fara solutie.A zis cineva asa?!Asta nu stiu cine deja incepe cu demagogiile si diversele aprecieri(nemultumiti,efecte de turma etc),noi suntem multumiti si apreciem crede-ma la justa valoare eforturile si investitiile statului roman,pt ce ii si spunem un mare MULTUMESC,insa avem unele remarci(ca ar fi mai bine,ca ar fi de dorit...),toate astea vin sa perfectioneze acest sistem,sa creeze o alianta mai buna intre cererile basarabenilor si ofertele romanilor.Ca sa obtina daca nu toti,atunci macar majoritatea intr-adevar ceea ce isi doresc.Pentru ca odata ajunsi acolo noi multe le jertfim-familia,prietenii etc. si am dori sa ne asiguram ca asta face acest lucru.
A comentat Alexia 26 iunie 2011, 14:05 | mergi sus ▲
Pierro, ai perfecta dreptate;)
Referitor la acei 1000 de elevi...care de fapt sunt vreo 500 sute..cati absolventi sunt de fapt?? NU TOATE LOCURILE SUNT OCUPATE, mai ales bursele de liceu, sunt refuzate de catre cei admisi sau de parintii lor!
Pt ce ii compatimim si pt ce faceti aceste demersuri???? M-am tot uitat pe listele cu repartizarea burselor pt licee si am vazut medii f mici gen 7! Si dupa 4 ani in care au primit bursele Statului, au pretentia si convingerea ca Romania trebuie sa le asigure si bursa pt licenta, masterat si doctorat! Nu mai parazitati Romania sub pretextul de BASARABENI, cu atat mai mult ca mai mult de jumatate dintre cei care isi fac studiile in Romania AU DEJA CETATENIA ROMANA, sau au dosarele depuse. Poti intra la facultate si ca Roman, fara sa ceri aceste burse pe care NIMENI NU E OBLIGAT SA LE OFERE.
A comentat pt Pierro 26 iunie 2011, 15:31 | mergi sus ▲
Efectul "rânzei" îşi lasă amprenta :)) Există şi tineri care într-adevăr nu-şi pot permite să-şi asigure "luxul" de a studia în România dacă nu beneficiază de această bursă ...pot să-i înţeleg, dar când îi vezi cu iPad şi alte "gustoşenii" pe unii şi "cerşesc" bursa...
A comentat Pierro 27 iunie 2011, 03:43 | mergi sus ▲
maaaan ce se intampla:)) filosofati pe bloguri sau in alta parte :-?
A comentat coco 27 iunie 2011, 14:08 | mergi sus ▲
cind o sa apara listele cu locurile pentru basarabeni/
A comentat sergiu 28 iunie 2011, 06:31 | mergi sus ▲
Ar fi bine ca toti sa-si poata da seama unde le este locul si sa nu pretinda la ceva ce nu tine de ei. Multi doresc sa mearga in RO, dar asta nu inseamna ca toti si merita.
A comentat anonim(a) 28 iunie 2011, 12:17 | mergi sus ▲
@ anonim ....de acord. Cu părere de rău există multă lume care merită să ajung în România, dar nu au ocazia, iar în acelaşi timp cineva care .... nu vreau să înjur..ajunge aici şi chefuieşte pe banii statului român,fiind şi tupeişti!!!
A comentat Pierro 28 iunie 2011, 15:27 | mergi sus ▲
Asa e, cu parere de rau, Pierro:(.
Anul trecut nu au fost afisate notele celor admisi, nu stii din ce motiv?
A comentat anonim(a) 28 iunie 2011, 15:53 | mergi sus ▲
Alexia, nu stiu cum aplica facultatile regulile pt basarabeni,dar stiu sigur ca in cazul romanilor, daca ai fost admis si nu te-ai prezentat si nu ti-ai retras dosarul, se considera ca ai beneficiat de un an de studii finantate de stat,pentru ca de locul respectiv nu a putut beneficia nici altcineva.deci daca dai in anul urmator la facultate,acesta se plateste.
daca ti-ai retras dosarul in timp util, poti incerca din nou.
repet, nu stiu daca este valabil si pentru basarabeni...
A comentat gugutzag 29 iunie 2011, 05:55 | mergi sus ▲
Pierro, ai absoluta dreptate! Iti sustin parerea si repet, ai absoluta dreptate!
A comentat Gina 29 iunie 2011, 06:01 | mergi sus ▲
Apropos, stie cineva o adresa, un link, ceva, unde sa pot gasi metodologia si ceva informatii corecte despre admiterea de anul acesta? Sau e cazul sa mai astept?
A comentat Gina 29 iunie 2011, 06:04 | mergi sus ▲
Gugutzag iti multumesc mult de raspuns,dar eu deja trec comisia medicala.Am decis sa mai incerc odata si o sa vedem.Multumesc tuturor de raspunsurile oferite pt mine:)
A comentat Alexia 29 iunie 2011, 08:22 | mergi sus ▲
Nu ştiu de ce nu s-au afişat mediile de admitere, dar nu cred că aceasta contează. Principalul e să credeţi în şansa voastră, iar în cazul în care nu prindeţi o bursă de studiu în regim FĂRĂ TAXĂ/CU BURSĂ, ci doar FĂRĂ TAXĂ/FĂRĂ BURSĂ, să nu renunţaţi şi să vă gândiţi la cei care ar fi de acord să nu primească acea bursă de 65 euro.
A comentat Pierro 29 iunie 2011, 08:52 | mergi sus ▲
Cine stie, am auzit ca certificatul medical care se cere pentru a depune actele la consulat nu este acel 086, de care avem nevoie pentru a depune la noi in MD, atunci care e el? Ma poate ajuta cineva?
A comentat butterfly 29 iunie 2011, 09:14 | mergi sus ▲
e bun certificatul medical 086 ;) nu conteaza ce fel de certificat medical ai, daca scrie pe el apt pt studii e ok. bafta ;)
A comentat coco 29 iunie 2011, 11:42 | mergi sus ▲
Coco, merci! Si ai trecut pe la toti medicii ca sa obtii acest certificat? Si cu restul actelor ai trecut pe la notar si le-a legalizat?
A comentat butterfly 30 iunie 2011, 06:59 | mergi sus ▲
salut, imi spune si mie cineva cind incepe admiterea pt studii in Romania?
A comentat Corina 30 iunie 2011, 08:26 | mergi sus ▲
coco respect .......
A comentat anusik 30 iunie 2011, 12:59 | mergi sus ▲
dak mai doresti informatii, ID meu de mess sack_noel
A comentat coco 30 iunie 2011, 14:47 | mergi sus ▲
salut.cineva imipoate spune concret cind se va incepe admterea ,si kind va fi afisate locurile.
A comentat dkkk 30 iunie 2011, 16:39 | mergi sus ▲
admiterea va incepe in a doua jum a lunei iulie.
A comentat coco 01 iulie 2011, 11:00 | mergi sus ▲
cineva imi poate spune daca pot aplica la o universitate privata,si prin minister?
A comentat dkkk 01 iulie 2011, 14:19 | mergi sus ▲
...privata nu prea.
A comentat coco 01 iulie 2011, 14:30 | mergi sus ▲
Am mai multe remarci in privinta comentariilor de aici. In primul rand : cand am intrat la liceu aici aveam media 9.90 si chiar m-am spetit pentru ea. Nu am parinti sefi pe nicaieri ca altii si tot ce am obtinut a fost cu capul meu. Ma doare sa aud ca eu am "parazitat" statul roman timp de 4 ani, pentru ca, spre deosebire de majoritatea absolventilor liceelor din Republica Moldova, pot sa imi justific toate notele pe anii de studii + BAC . Numai eu stiu cati nervi mi-am distrus toti anii astia, mai ales in a 12-a; si dupa asta voi imi ziceti ca nu merit loc la facultate aici, ca mi-ajunge liceul?! Puneti-va intrebarea : voi care ati copiat sau ati platit pentru toate notele meritati mai mult ca mine loc la facultate aici? Si mai sunt multi in situatia mea. Intr-adevar sunt si altii care au stat aici 4 ani pentru orice altceva in afara de a invata, dar "nu exista padure fara uscaciuni" si astia majoritatea au picat la BAC. Si DA chiar am nevoie de bursa asta pentru ca am respect fata de parintii mei si nu vreau ca ei sa fie nevoiti sa cheltuie banii, care si asa sunt putini. Atat am avut de zis. Multa bafta la admitere!
A comentat Licean din Romania 03 iulie 2011, 07:57 | mergi sus ▲
Am mai multe remarci in privinta comentariilor de aici. In primul rand : cand am intrat la liceu aici aveam media 9.90 si chiar m-am spetit pentru ea. Nu am parinti sefi pe nicaieri ca altii si tot ce am obtinut a fost cu capul meu. Ma doare sa aud ca eu am "parazitat" statul roman timp de 4 ani, pentru ca, spre deosebire de majoritatea absolventilor liceelor din Republica Moldova, pot sa imi justific toate notele pe anii de studii + BAC . Numai eu stiu cati nervi mi-am distrus toti anii astia, mai ales in a 12-a; si dupa asta voi imi ziceti ca nu merit loc la facultate aici, ca mi-ajunge liceul?! Puneti-va intrebarea : voi care ati copiat sau ati platit pentru toate notele meritati mai mult ca mine loc la facultate aici? Si mai sunt multi in situatia mea. Intr-adevar sunt si altii care au stat aici 4 ani pentru orice altceva in afara de a invata, dar "nu exista padure fara uscaciuni" si astia majoritatea au picat la BAC. Si DA chiar am nevoie de bursa asta pentru ca am respect fata de parintii mei si nu vreau ca ei sa fie nevoiti sa cheltuie banii, care si asa sunt putini. Atat am avut de zis. Multa bafta la admitere!
A comentat Licean din Romania 03 iulie 2011, 07:57 | mergi sus ▲
Licean, tot respectu' din partea mea !!!
A comentat coco 03 iulie 2011, 10:21 | mergi sus ▲
Cum ai zis , "nu exista padure fara uscaciuni". Tot respectul si felicitarile mele pt rezultatele pe care le ai, insa nu era vorba de tine, ci de colegii tai, cei care au intrat la liceu cu medii mici, nu 9,90. Din moment ce ai invatat si nu ai parazitat, cum am zis, nu inteleg de ce te stresezi, ca oricum ai sanse mari sa iei bursa. Asa cum te doare pe tine capul sa auzi anumite lucruri, asa mi-i scarba si mie de replicile referitoare la cei care fac liceul in Moldova. Eu nu am copiat si nu am invatat mai putin decat cei din Ro si, cu atat mai mult nu am platit nimic la BAC. Am ales Romania din acelasi motiv ca si tine.
Inca o data precizez ca nu se refera nimeni la tine, ci la acele uscaciuni care cred ca daca au facut liceul, tre sa faca si facultatea pe contul cuiva
A comentat pt LIcean din Romania 03 iulie 2011, 13:16 | mergi sus ▲
Cum ai zis , "nu exista padure fara uscaciuni". Tot respectul si felicitarile mele pt rezultatele pe care le ai, insa nu era vorba de tine, ci de colegii tai, cei care au intrat la liceu cu medii mici, nu 9,90. Din moment ce ai invatat si nu ai parazitat, cum am zis, nu inteleg de ce te stresezi, ca oricum ai sanse mari sa iei bursa. Asa cum te doare pe tine capul sa auzi anumite lucruri, asa mi-i scarba si mie de replicile referitoare la cei care fac liceul in Moldova. Eu nu am copiat si nu am invatat mai putin decat cei din Ro si, cu atat mai mult nu am platit nimic la BAC. Am ales Romania din acelasi motiv ca si tine.
Inca o data precizez ca nu se refera nimeni la tine, ci la acele uscaciuni care cred ca daca au facut liceul, tre sa faca si facultatea pe contul cuiva
A comentat pt LIcean din Romania 03 iulie 2011, 13:16 | mergi sus ▲
Consider ca trebuie oferite mai multe locuri pentru elevii cu diploma de BAC din Romania. Suntem pusi intr-o situatie foarte dificila si chiar stresanta.Consider ca statul roman trebuie mai intai sa asigure locuri pentru liceenii cu diploma de Bac din Romania care au repetat un an si au s-au distantat de casa de la varsta de 16 ani. In plus, noi dam si admitere in facultati pe cand elevii cu diploma de bac din Moldova nu dau asa ca nu va mai plangeti referitor la nr de locuri.
A comentat Elena 03 iulie 2011, 14:25 | mergi sus ▲
dap, ar trebui mai multe locuri pentru liceeni romani...
A comentat uhrin 04 iulie 2011, 08:06 | mergi sus ▲
stie cineva cind incepe admiterea la universitate?nu sunt la curent cu data...multumesc;)
A comentat tania 05 iulie 2011, 11:24 | mergi sus ▲
am si eu o intrebare:in actele necesare admiterii se cere foaia matricolă privind studiile liceale, în care sunt înscrise şi notele / calificativele obţinute la bacalaureat.eu am 2 foi,una cu notele de la BAC,alta cu notele cl.10-12.Pe care o legalizez???SAu pe ambele?multumesc
A comentat ioana 07 iulie 2011, 03:43 | mergi sus ▲
o legalizezi pe cea cu notele din cl.10-12
A comentat coco 07 iulie 2011, 09:43 | mergi sus ▲
mersi;)
A comentat ioana 08 iulie 2011, 06:04 | mergi sus ▲
Cand se face admiterea pt liceu ..?
A comentat Artemie 12 iulie 2011, 07:48 | mergi sus ▲
Intrebearea mea este urmatoare, sper cineva sa ma ajute. Am studii licentiale in Republica Moldova, si acum imi doresc un Master in Romania. Stie cineva daca obtin un loc la taxa ca basarabean, sau trebuie sa sustin examenele de adimitere si sa lupt pentru un loc cu studentii romani?
Va multumesc.
A comentat Alina 22 august 2012, 16:53 | mergi sus ▲
Mi se pare foarte corecta nemultumirea. Sunt studenta an 4 in Romania, in anul 1 am intrat la taxa cu o medie mare ,dupa o luna am fost transferata la buget dar fara bursa, in anul 2 am aflat ca colega care m-a depasit cu cateva sutimi la medie si a intrat la buget cu bursa s-a lasat de facultate,am optat sa priesc locul ei ca asa mi s-a promis initial ca dupa 1 an sa primesc vestea ca locurile nu se redistribuie,am note bune ,nu am restante, sunt printre cei mai buni dar nu benificiez de nici un fel de sprijin bursa de merit nu pot lua ca nu am cetatenie, medicala la fel etc, nu mi se pare corect deloc!
A comentat janna12 20 februarie 2013, 16:40 | mergi sus ▲


‹ înapoi la Ultimele Ştiri | sus ▲

Întrebări şi răspunsuri

Ultimele răspunsuri

  • #1 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #2 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #3 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #4 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #5 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #6 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #7 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

  • #8 adrianaadry pentru iulia.chicu
    Poți să depui și ca român și ca moldovean,cum dorești,ca român ai avantajul că poți depune online!...

  • #9 iulia.chicu pentru Lee
    ba da trebuie sa sustii o proba de admitere si un interviu! dar nustiu in ce consta asta!...

  • #10 iulia.chicu pentru adrianaadry
    http://chisinau.mae.ro/sites/chisinau.ma e.ro/files/anexa_11_repartizare_locuri_l icenta_rmoldova_cu_bacalaureat_in_romani a_2014-2015.pdf...

Acum Online

In acest moment sunt 19 vizitatori online.

Parteneri

Basarabeni.Ro

PROIECT realizat in cadrul OSB Timisoara

osb.basarabeni.ro

PROIECT administrat si intretinut de Basarabeni Media Grup

Eveniment

festivalul-cultural-zilele-basarabiei,osb-timisoara,timisoara,zilele-basarabiei,
Festivalul Cultural „Zilele Basarabiei” la Timișoara – aici a început totul
Am fost cândva împreună – noi nu am uitat.
27 martie 1918 - data care a marcat pentru totdeauna istoria unei națiuni. Nevoia de a menține istoria vie în coștiința și inimele românești a dat naștere Festivalului Cultural „Zilele Basarabiei” în martie 2001.
Prima oară a fost în Timișoara, astăzi [...] mai mult
Donație de carte pentru șapte biblioteci școlare, sătești și raionale din Republica Moldova
20 februarie 2014, Chișinău - Peste cinci mii de cărți urmează să fie donate către șapte biblioteci școlare și raionale din Republica Moldova, în perioada 22-23 și 28 februarie. Beneficiarii sunt instituții educaționale și culturale, cu acces deficitar la cărți în limba română, selectate în cooperare cu Ministerul Educației, [...] mai mult