Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Transport international de persoane Bucuresti - Chisinau - Bucuresti
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

23 octombrie 2014, ora locală: 11:48

 

Varianta Finala. Metodologia de scolarizare si repartizarea locurilor pentru etnicii romani din afara granitelor, ADMITERE 2010 – 2011

adăugat 12 iulie 2010, 13:49, la Politică

admitere Romania, metodologia admiterii, studenti basarabeni, studii in Romania, universitati, licee, edu, ministerul educatiei, burse,

Metodologia de școlarizare a cetăţenilor de origine etnică română din Republica Moldova, Republica Albania, Republica Bulgaria, fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei, Republica Serbia, Ucraina, Republica Ungară şi a cetăţenilor de origine etnică română cu domiciliul stabil în străinătate în învăţământul de stat din România, în anul şcolar/universitar 2010 – 2011


În componenţa arhivei găsiţi urmatoarele documente:


 

  • REPARTIZARE Locuri Doctorat RMOLDOVA 2010-2011.pdf

 

  • REPARTIZARE Locuri Doctorat BALCANI_DIASPORA 2010-2011.pdf

 

  • REPARTIZARE Locuri Masterat_Rezidentiat BALCANI_DIASPORA 2010-2011.pdf

 

  • REPARTIZARE Locuri Masterat_Rezidentiat RMOLDOVA 2010-2011.pdf

 

  • REPARTIZARE Locuri Licenta UNGARIA final.pdf

 

  • REPARTIZARE Locuri Licenta MACEDONIA final.pdf

 

  • REPARTIZARE Locuri Licenta SERBIA final.pdf

 

  • REPARTIZARE Locuri Licenta DIASPORA final.pdf

 

  • REPARTIZARE Locuri Licenta ALBANIA final.pdf

 

  • REPARTIZARE Locuri Licenta BULGARIA final.pdf

 

  • REPARTIZARE Locuri Licenta R MOLDOVA final.pdf

 

  • Anexa_4_Repartizarea_globala_pe_tari_a_numarului_de_locuri_subventionate_de_stat_2010-2011.pdf

 

  • Anexa_2_Lista domeniilor fundamentale de stiinta_arta_cultura si a domeniilor pt studii universitare de licenta.pdf

 

  • Ordin_Comun_MAE_MECI_TEXT_Calendar.pdf

 

  • Ordin_Comun_MAE_MECI_TEXT_METO_2010-2011_etnici.pdf

 

  • Anexa_3_Domeniile de studiu de licenţă în centrele de an pregătitor.pdf

 

  • Anexa_1_Cerere de înscriere la concurs pentru studii liceale sau universitare în învăţământul de stat din România.pdf

 

  • Metodologia de scolarizare a etnicilor romani 2010.pdf

 

Listele le puteti descarca de AICI (basarabeni.ro) sau de AICI (edu.ro)


Autor: edu.ro
Sursa: www.edu.ro
in fine a aparut si documentul oficial
A comentat NICOLAI BIRULIN 12 iulie 2010, 14:06
Yhoooo... a aparut metodologia Normala
Bft tuturor
A comentat Lucian Glijin 12 iulie 2010, 14:16
Yhoooo... a aparut metodologia Normala
Bft tuturor
A comentat Lucian Glijin 12 iulie 2010, 14:16
Succes tuturor!
A comentat Vlad Durnea 12 iulie 2010, 14:18
putine locuri:(
A comentat anna91 12 iulie 2010, 14:25
De ce nu-s 5000 locuri, asa cum s-a anuntat? Si de ce la master sunt asa putine locuri? Locurile fara taxa fara bursa lipsesc :(. Asa cum admiterea la master a inceput deja, rog sa fim anuntati cum putem aplica eventual la locuri fara taxa fara bursa si la locuri cu plata taxei, cand in cerere nu exista asa optiune (UAIC).
A comentat sergiu371274 12 iulie 2010, 14:35
Ptr Sergiu.Din pacate sunt putine locuri, dar astea sunt listele finale. La cu taxa poti merge aproape la orice facultate
A comentat Vlad Durnea 12 iulie 2010, 14:38
:( PRIETENI...nu pot sa o descarc din motive... necunoscute ptr mn... :( mi le trimite si mie cineva pe mess? sau skype? elvys_sss@yahoo.com
A comentat elvys_sss 12 iulie 2010, 14:57
:(( nici eu nu o pot descarca, imi trimite si mie cineva va rog mult pe adresa de skype mihaela-91 multumesc
A comentat miha 12 iulie 2010, 15:30
trimitetimi si mie va rog failu ca nu pot sa il deschid pe skype melkonean_astrik plizzzzzzz
A comentat astrik 12 iulie 2010, 16:01 | mergi sus ▲
nici nu m-am asteptat sa fie atit de putine locuri, de ex. la specialitatea unde vreau eu, sunt doar 2 locuri la Bucuresti, asta e prea de tot... si Basescu zicea ca ne da 5000 de locuri, mai bine zis 5000 de ....., ca sa nu vb urit....
Vor mai fi si locuri suplimentar ca in ceilalti ani?
De ex, anul trecut au fost admisi 15 studenti la o academie din Bucuresti la specialitatea pe care o solicit eu si as vrea sa stiu daca vor mai fi careva schimbari...
A comentat IRINA SOLOTCHII 12 iulie 2010, 16:25 | mergi sus ▲
dar locurile alocate pentru cei cu diploma de bac in romania unde sunt..?


A comentat adrian 12 iulie 2010, 16:27 | mergi sus ▲
deci intre 21-31 iulie e sesiunea de admitere pt basarabeni?
:)
A comentat Basarab 12 iulie 2010, 16:55 | mergi sus ▲
Nu e cinstit cum au facut ei....se dau cite 1 sau 2 locuri la o specialitate,cred ca isi bat joc
A comentat Maria 12 iulie 2010, 17:04 | mergi sus ▲
spuneti-mi,va rog,cind se face admiterea la liceu in ro p-u liceeni?caci nici la ambasada ink' nu se cunoaste..daca stie cineva ...va rog.....
A comentat rodike93 12 iulie 2010, 17:24 | mergi sus ▲
asa e in tot anul, pretentii...
A comentat roben 12 iulie 2010, 17:39 | mergi sus ▲
nu pot sa deskid listele pls ajutati-ma cumva!!in ce program ele trebuie deskise?
A comentat ssylvika 12 iulie 2010, 17:40 | mergi sus ▲
bucuresti sau cluj? asta e intrebarea..
voi ce credeti?
A comentat Basarab 12 iulie 2010, 17:53 | mergi sus ▲
am aflat k de pe 21-31 iulie e admiterea....dar,cine stie,miine ma duk la ambasada sa aflu mai exact,!!!
A comentat rodike93 12 iulie 2010, 17:53 | mergi sus ▲
ssylvika
deschizi cu adobe reader.
1.descarci de aici: http://get.adobe.com/reader/
2.instalezi
3. deschizi
sper ca te+a ajutat cumva :)
A comentat Basarab 12 iulie 2010, 17:54 | mergi sus ▲
pt master in genere batae de jok....50 de locuri 4 la ase.....groaznik!!
A comentat ssylvika 12 iulie 2010, 17:56 | mergi sus ▲
Basarab merci !!dar voi nu shtiti cind are sa fie afisata lista cu actele si care este in general procedura de depunere a dosarelor?
A comentat ssylvika 12 iulie 2010, 17:58 | mergi sus ▲
Basarab,si Bucurestiul si Clujul sunt unele din cele mai dezvoltate orase ale RO..asa k cred ca m-ai bine ti l-ai alege pe cel care e mai aproape de MD,ca sa-ti fie mai aproape sa vii acasa.....:)
A comentat rodike93 12 iulie 2010, 17:58 | mergi sus ▲
shtie cineva care e soarta si cum se procedeaza cu studentii licentiati in RM care vor sa faca master in ROM,k vad k aici ni scrie nimik:(:(:(:(:(:(:(
A comentat ssylvika 12 iulie 2010, 18:05 | mergi sus ▲
@ssylvika Studentii licentiati in Republica Moldova pot sa-si faca masterul in Romania decat pe locuri cu taxa. Depui personal dosarul pentru admitere la universitatea unde vrei sa-ti continui studiile si eventual daca se da si vreun examen de admitere trebuie sa-l sustii (la majoritatea universitatilor se dau examene de admitere).
A comentat tania 13 iulie 2010, 02:38 | mergi sus ▲
pentru toti cei care doresc sa isi faca studiile in Romania , dai mai ales pentru cei care doresc sa studieze in Iasi , las Id meu de mess pentru a va ajuta cu ce pot :) si succese tuturor
ID : mirceapascaluta
mail: mirceapascaluta@yahoo.com
A comentat mircea 13 iulie 2010, 03:16 | mergi sus ▲
Tania merci mult!!
A comentat ssylvika 13 iulie 2010, 03:58 | mergi sus ▲
hmm..dragilor....mi se pare mie sau nu vad oferta cu locuri ptr licee, colegii???
A comentat elvys_sss 13 iulie 2010, 04:15 | mergi sus ▲
mdaa... putine locuri, si mai spuneau ca o sa fie 5000 de locuri sau locuri suplimentare, putine locuri la master...
A comentat yomarser 13 iulie 2010, 09:07 | mergi sus ▲
In cererea de admitere la cas. REGIUNEA ce scrim? ka mai departe urmeaza Localitatea. Poate scrim reg. NORD< CENTRU...or scrim numele raionului?
A comentat MIHAELA MUNTEAN 13 iulie 2010, 10:27 | mergi sus ▲
Hello!
Se poate depune dosarul si direct la Ministerul Educatiei din Bucuresti? Dosarul trebuie depus personal?
10x
A comentat donegor 13 iulie 2010, 10:33 | mergi sus ▲
Spuneti-mi va rog, testul de HIV, si de hepatita, trebuie sa il fac inainte de depunere a dosarelor sau dupa ce voi fi deja admisa(sper)
A comentat lena 13 iulie 2010, 11:08 | mergi sus ▲
ptr Lena...ambele teste se fac inainte de depunere...e nevoie de el la depunerea actelor..cel putin asa stiu eu...succes si grabeste-te.
A comentat elvys_sss 13 iulie 2010, 11:42 | mergi sus ▲
Spuneti-mi va rog precis data de dare a documentelor in Rominia! Si e posibil sa intri la taxa la facultatea care o vreai?? Si de ce sunt liste doar cu locurile bugetare.. unde-s cu taxa??
A comentat Arina 13 iulie 2010, 12:54 | mergi sus ▲
elvy_sss, de unde stii asa ceva? eu stiam ca astea ar putea sa trebuiasca numai la universitati, deja cand te prezinti cu toate actele.. poti te rog sa spui exact de unde ai asa informatie?
A comentat ombun 13 iulie 2010, 13:29 | mergi sus ▲
pt elvys_sss te rog, nu aduce lumea in eroare. daca nu stii o oarecare informatie precis, nu o plasa aici.
pt lena, nu trebuie sa le faci inainte de depunere. vei avea nevoie de ele daca vei fi admisa .
succes la toti
A comentat zina 13 iulie 2010, 13:44 | mergi sus ▲
buna,
dar ce s-a intimplat cu locurile pentru admiterea la liceele din ro???Mai apare o lista cu ele sau aceasta este varianta finala???
A comentat elena 13 iulie 2010, 14:10 | mergi sus ▲
spuneti va rog prin ce programa se deschide acest document, caci la mine nici prin office powerpoint, nici prin adobe reader nu se deschide.
A comentat grejdieruvasile 14 iulie 2010, 02:50 | mergi sus ▲
probabil ai nevoie de winrar inainte de toate ;)
A comentat Basarab 14 iulie 2010, 04:02 | mergi sus ▲
da, da.multumesc.a mers.
A comentat grejdieruvasile 14 iulie 2010, 04:08 | mergi sus ▲
cu placere
A comentat Basarab 14 iulie 2010, 05:05 | mergi sus ▲
sal imi poate trimite si mie cineva lista...ca nu o pot salva ...yahoo ginga.alexa90..va rog mult...ms mult
A comentat alexa 14 iulie 2010, 06:23 | mergi sus ▲
<b>“Nu pot, însă, să nu menţionez faptul că prin documentele semnate astăzi a fost mărit numărul de burse acordate tinerilor din Republica Moldova de la 2.150 la 5.000 de locuri în învăţământul superior şi în învăţământul gimnazial românesc.” – Traian Băsescu - Palatul Cotroceni, 27 aprilie 2010</b>

Vă întrebăm domnule Președinte, știți că mai sunt 6 zile până la începerea admiterii pentru tinerii din Republica Moldova? Sunt doar promisiuni documentele semnate de Președintele României? Asumările publice ale statului român au devenit cantitate neglijabilă pentru cei care ar trebui să le pună în practică? Unde sunt cele 5000 de locuri promise tinerilor basarabeni care vor să studieze în România.
A comentat diagnose72 14 iulie 2010, 06:55 | mergi sus ▲
Pt Diagnose72: Cele 500 locuri includ Licenta, Masterat, Doctorat, rezidentiat si Tabere de odihna.
A comentat MIHAELA MUNTEAN 14 iulie 2010, 07:04 | mergi sus ▲
Pentru intrebari/nelamuriri puteti sa ne scrieti pe mess id: osb_buc si mail osb_buc@yahoo.com
A comentat OSB București 14 iulie 2010, 07:32 | mergi sus ▲
Oferta cu locurile pt licee va fi publicata astazi pe basarabeni.ro
A comentat OSB București 14 iulie 2010, 07:38 | mergi sus ▲
Pentru Mihaela:

Te rog uită-te la video din următorul articol la minutul 3.55, si vezi ce zice Basescu, ca mareste de la 2150 la 5000 locuri.

http://www.azi.md/ro/story/10900
A comentat diagnose72 14 iulie 2010, 07:48 | mergi sus ▲
Tot pentru Mihaela:

Cat si urmatorul document oficial care e preluat de pe siteul presidentiei.
http://www.presidency.ro/pdf/date/12060_ro.pdf
A comentat diagnose72 14 iulie 2010, 07:50 | mergi sus ▲
ok...dragilor... eu am spus ce mi s-a comunicat mie la notariat! ok? in plus era vb ptr cei care depun ptr licee sau colegii..asa ca fara ofensa... am vrut sa ajut...:(
A comentat elvys_sss 14 iulie 2010, 08:14 | mergi sus ▲
buna, as vrea sa stiu daca este necesara o copie legalizata a certificatului medical sau trebuie dat in original, am auzit ca altii si-au facut in prealabil 2 exemplare, eu am numai unul si cind am fost la notar mi s-a spus ca certificatele nu se legalizeaza, deasemenea imi poate spune cineva daca e necesar sa avem documentul ce atesta validitatea diplomei de bac. multumesc aniticipat
A comentat free_spirrit 14 iulie 2010, 08:24 | mergi sus ▲
free_spirrit, in metodologie scrie ca trebuie copie legalizata. eu mi/am facut/o foarte simplu, nu stiu, poate tu ai formulat gresit notarului ce anume iti trebuie (de exemplu, i/ai spus sa/ti legalizeze adeverinta medicala, si nu sa/ti faca copie legalizata..). sau, poti sa incerci la un alt notar :) documentul ce atesta validitatea diplomei nu trebuie, in metodologie scrie doar ca o sa trebuiasca asa ceva 'in cazuri justificate'..
A comentat ombun 14 iulie 2010, 09:32 | mergi sus ▲
Poate sa-mi spuna cineva daca trebuie 3 copii legalizate la forma 086 pentru 3 facultati ori numai 1?
A comentat Maria 14 iulie 2010, 12:45 | mergi sus ▲
pr Murca. trebuie doar o copie, acelasi pachet de documente merge pentru toate 3 universitati alese
A comentat zina 14 iulie 2010, 12:52 | mergi sus ▲
Mersi mult zina,dar am auzit ca trebuie cite 3 copii legalizate la orice document,de aia am intrebat
A comentat Maria 14 iulie 2010, 13:12 | mergi sus ▲
A comentat sergiu371274 14 iulie 2010, 14:05 | mergi sus ▲
salut.......de unde sa iau foaia matricula privind studiile liceale, in care sunt inscrise si notele/ calificativele obtinute la bacalaureat?.........caci am luat dosarul personal cu notele din toti 3 ani de liceu, dar acolo notele de la bac nu sunt scrise?
A comentat OLESIA CUTITARU 14 iulie 2010, 15:21 | mergi sus ▲
rogi la secretariatul liceului/ eventual la directie sa-ti elibereze foaia matricola cu notele la fiecare disciplina + bac. eu personal mi-am elaborat singura foaia matricola si doar am primit semnaturile de la directie/diriginte pe ea, plus antetul (Ministerul Educatiei) ca sa aibe valoare juridica.
A comentat Basarab 14 iulie 2010, 15:30 | mergi sus ▲
Salut! ... imi poate spune cineva... diploma de BAC trebuie depusa in original sau se permite si in copie????
A comentat Victoria 14 iulie 2010, 15:41 | mergi sus ▲
salut.am o intrebare: la completarea formularului, poti sa iti alegi diferite facultati din diferite orase ( 3 la numar) sau aceeasi facultate din orase diferite?
A comentat grejdieruvasile 14 iulie 2010, 15:48 | mergi sus ▲
Pt. allesika: Rogi la liceu sa iti dea foaia matricola, pentru ca ei nu o dau tuturor elevilor, ci doar celor care o cer.
Pt. Kcatyy: La diploma de bac faci xerox, si mergi cu pachetul xerocopie+original la notar ca sa iti legalizeze copia. E simplu, si costa maximum 10 MDL. Bafta! Unde mergeti?
A comentat MIHAELA MUNTEAN 14 iulie 2010, 15:57 | mergi sus ▲
Iata ce scria unul din INFAPTUITORII MARII UNIRI din 1918,ROMANUL basarabean Constantin Stere:

«Niciodata cu rusii, caci ei vor sa ne ia LIMBA NOASTRA CEA ROMANA, sa ne fure istoria, sa ne ia pamantul stramosesc si sa ne distruga NEAMUL NOSTRU ROMANESC.»
A comentat Vanatorul.De.Forumisti.KGB 14 iulie 2010, 16:56 | mergi sus ▲
Basarab, poti te rog sa/mi spui mai amanuntit despre antet? ai scris pur si simplu la inceput de foaie 'Ministerul educatiei etc....'? eu, pana in secunda asta, credeam ca e suficienta diploma de bac cu notele de la bac, plus dosarul personal cu notele la fiecare an de liceu :D iaca, m/am trezit :)
A comentat ombun 14 iulie 2010, 17:04 | mergi sus ▲
A comentat Vlad Durnea 14 iulie 2010, 17:31 | mergi sus ▲
Si-a facut cineva adeverinta de autencitate a diplomei de bac emisa de Min. Educatie, si care pot fi cazurile 'justificate' in care aceasta se cere?
A comentat free_spirrit 14 iulie 2010, 17:33 | mergi sus ▲
ombun
antetul ti-l pune de la directia/secretariatul liceului. e o stampila pe care scrie "ministerul.." etc. cred ca ai vazut pe la teze, in coltul din stanga toate foile erau insemnate astfel.
A comentat Basarab 15 iulie 2010, 01:40 | mergi sus ▲
ms moolt
A comentat OLESIA CUTITARU 15 iulie 2010, 02:13 | mergi sus ▲
Hello!

Se poate depune dosarul si direct la Ministerul Educatiei din Bucuresti? Dosarul trebuie depus personal?
10x
A comentat donegor 15 iulie 2010, 03:44 | mergi sus ▲
Basarab, multumesc :)
A comentat ombun 15 iulie 2010, 04:24 | mergi sus ▲
imi poate spune cineva,de care certificat medical trebuie?se poate forma U086?sau e nevoie de alt tip?
A comentat kasana 15 iulie 2010, 05:06 | mergi sus ▲
am auzit ca unii deja depun actele pt admitere. o fi adevarat? parca perioada de admitere e 21-31 iulie :-S
A comentat Basarab 15 iulie 2010, 05:16 | mergi sus ▲
u 086 e bine ;)
A comentat roben 15 iulie 2010, 09:08 | mergi sus ▲
Unde pot gasi lista cu liceele care ofera locuri de studiu pentru R.Moldova? MErsi anticipat
A comentat nick 15 iulie 2010, 13:21 | mergi sus ▲
salut la toti,am mai multe intrebari si daca este posibilitatea sa pot sa aflu raspuns la ele.Prima cerere din anexe este pe basarabeni?si e nevoie sa ai pasaport Ro,p-u a indepleni actele?si documentele care sunt indicate in cerere se adreseaza si nou?merci anticipat
A comentat mihai 15 iulie 2010, 13:35 | mergi sus ▲
spuneti va rog ce acte trebu de legalizat ca ma zapacesc deja ms
A comentat astrik 15 iulie 2010, 13:51 | mergi sus ▲
diploma de bacalaureat
foaia matricola
adeverinta medicala
certificatul de nastere
mi se pare ca si buletinul de identitate (insa nu stiu precis)
A comentat lena 15 iulie 2010, 13:59 | mergi sus ▲
va-s ruga frumos sa-mi spune-ti cineva, daca am erminat liceul anul trecut pot opta si eu la un loc bugatar? multumesc mult
A comentat roxalina 15 iulie 2010, 14:01 | mergi sus ▲
spunetimi va rog cine shtie precis ce acte trebu pentru rominia si ce acte trebu de legalizat ms
A comentat astrik 15 iulie 2010, 14:15 | mergi sus ▲
am o intrebare, dar rog un raspuns de la o persoana bine informata. am facut certificatul medical in 2 variante, pentru md si pentru ro si am cerut foaia matricola ,deasemenea in 2 exemplare, deci, am la maina ambele documente in original, stiu ca pare absurd,dar nu vor fi probleme la ambasada ??
A comentat zina 15 iulie 2010, 14:38 | mergi sus ▲
buna la toti,pote cineva sa ma ajute,nu prea inteleg ce se are in vedere in punctul 5(Documente pentru dosar)

Susţinerea originii etnice române prin:
• adeverinţă eliberată de asociaţiile românilor (OUG 10/2008 art.1(2) lit. (a) şi (b) legal constituite,SAU
• declaraţie pe proprie răspundere însoţită de documente oficiale personale şi de familie, după caz, SAU
• dovada de origine etnică română – certificate de naştere, certificate de căsătorie ale părinţilor /rudelor până la gradul IV (xerocopie), vizate de ambasadele sau misiunile diplomatice ale României din ţările respective*
o sa fiu foarte recunoscatoare,mersi...
A comentat Licuta 15 iulie 2010, 14:50 | mergi sus ▲
Spuneti-mi va rog pentru invatamintul universitar (licentza) trebuie si ceva acte de-a parintilor si daca da atunci care???merci anticipat
A comentat reporter 15 iulie 2010, 16:35 | mergi sus ▲
pt roxalina: da,poti opta pentru un loc la buget ;) la mine nu a fost nici o problema( fiind in situatia ta) succese!!
A comentat alex_under 15 iulie 2010, 19:51 | mergi sus ▲
pentru Licuta: noi basarabenii nu avem nevoie de asa ceva....acest lucru este specificat pentru etnicii romani din Albania,Bulgaria.Serbia etc.
A comentat Rotai Irina 16 iulie 2010, 02:52 | mergi sus ▲
pentru irinel91:
mersi mult,mai linistit..
o zi buna tuturor.
A comentat Licuta 16 iulie 2010, 04:46 | mergi sus ▲
ce sooper succes la toata lumea
A comentat tatiana tatiana 16 iulie 2010, 11:27 | mergi sus ▲
vreau sa va rog sa-mi spune-ti si mie pe foia matricola sunt necesare mediile din clasele a 10 a 11 si a 12, trebuie si pe simestre sau numai anul , deacum si notele la bac?
A comentat roxalina 16 iulie 2010, 11:39 | mergi sus ▲
ptr roxalina : nu incurca foaia matricola cu diploma de bac. diploma de bac o primesti de la liceu, in ea intra notele de la bac, si in spate este anexa, in care sunt scrise mediile pentru clasele 10-12 pentru fiicare dintre obiectele studiate. Foaia matricola, insa, o ceri de la secretariatul liceului. Este in format A4 ,sunt scrise notele anuale pentru clasa 10,11 si ,respectiv a 12.
A comentat zina 16 iulie 2010, 12:01 | mergi sus ▲
eu stiu ce inseamna dimploma de bac si foia matricola, stiu cum arata si una si alta, vreiam sa stiu in foia matricola intra notele pe trei ani si semestriale sau doar anuale pe trei ani>?
A comentat roxalina 16 iulie 2010, 13:17 | mergi sus ▲
undeva am citit ca pe foia matricola trebuie si notele de la bac, dar alea pe trei ani semetriale sau anuale?
A comentat roxalina 16 iulie 2010, 13:19 | mergi sus ▲
nu,pe foaia matricola se scriu DOAR notele ANUALE la toate obiectele sudiate pentru 3 ani de liceu +media pentru fiecare an de studiu
succese la toti
A comentat zina 16 iulie 2010, 13:34 | mergi sus ▲
mersi mult
A comentat roxalina 16 iulie 2010, 13:42 | mergi sus ▲
salut
va rog molt la cine se deschide failu cu metodologia finala va rog send me pe skype babydolliris
merci mooolt
A comentat irinutza333 17 iulie 2010, 03:39 | mergi sus ▲
for zina, atunci putem considera ca foaia matricola e dosarul personal, asa?
A comentat OLGA 17 iulie 2010, 03:59 | mergi sus ▲
nu, dosarul personal nu e foaia matricola.
A comentat Basarab 17 iulie 2010, 09:08 | mergi sus ▲
inca odata, in Anexa1 se cere sa inscriem date din pasaport (seria, numar)'
intrebarea mea: scriem datele din pasaportul international sau din buletin? pt ca am vazut ca e loc pentru 8 cifre la "numar" (pasaportul are insa 7 cifre dupa serie, buletinul - 8).
A comentat Basarab 17 iulie 2010, 09:23 | mergi sus ▲
oameni buni... cum arata Foaia matricoloa ... pentru cei care se duc la liceu in RO?
Mie mia dat xerox la Dosar personal
Si miau pus 5 peceti pentru toti anii
e drept asa?
A comentat Lucian Glijin 17 iulie 2010, 11:45 | mergi sus ▲
nu pe A4 se scriu anii de gimnaziu si se pun notele anuale la fiecare obiect in parte
A comentat tatiana tatiana 17 iulie 2010, 14:14 | mergi sus ▲
pentru cei care opteaza la STUDII DE LICENTA in ro foaia matricola nu e dosarul pesronal, intrati la secretariatul liceului si cereti'o , e in format A4,e o singura foaie , intr'un tabel sunt incluse notele anuale pentru 3 ani de liceu, jos e stampila liceului si semnatura directorului.
pentru cei care opteaza la studii de liceu in ro, nu stiu cum arata foaia matricola, deobicei secretarul stie ce'i asta, solicitati'o printr'o cerere si vi se a oferi
A comentat zina 18 iulie 2010, 05:55 | mergi sus ▲
Cum arata foaia matricola,imi trebuie exemplarul sal scot din net.....va rog cne il are sa-l puna aici
A comentat Maria 18 iulie 2010, 12:18 | mergi sus ▲
ptr. Murca, foaia matricola o soliciti de la secretarul liceului printr'o cerere. nu ai de unde s'o gasesti in net.
A comentat zina 18 iulie 2010, 12:21 | mergi sus ▲
Eu tot asa credeam ,dar directoarea nu mio face pina cind nui aduc exemplarul
A comentat Maria 18 iulie 2010, 13:03 | mergi sus ▲
Murca: Directoarea este obligata sa ti-o dea, in caz de necesitate. Spunei ca ea trebuie sa stie cum se face, ci nu tusa-i aduci exemplarul. Eu, personal, cin d am anunat directorul a spus ca mi-o da fara nici o problema, mai mult decit atit ,el avea pastrat un exemplu in compul sau.
A comentat lena 18 iulie 2010, 13:14 | mergi sus ▲
pt lena, poti sa-mi arati un exemplu de foaie matricola?la mine la liceu desi si anul trecut au plecat la studii in ro multi elevi, anul acesta directorul sustine ca habar n-are cum arata :(
A comentat miha 18 iulie 2010, 14:40 | mergi sus ▲
Copiile trebuie obligatoriu legalizate sau se poate si "conform cu originalul"?
A comentat jimihendrix 19 iulie 2010, 05:35 | mergi sus ▲
lume....ajutati-ma va rog...nu pot descarca doc...trimiteti-mi-l va rog pe adresa de skype jancic_91...mersi
A comentat EUGENIA MARGARINT 19 iulie 2010, 08:57 | mergi sus ▲
la foaia matricola se adauga si notele de la bac ;) ascultati batranii :)
A comentat roben 20 iulie 2010, 02:06 | mergi sus ▲
Am si eu o intrebare, anul trecut am obtinut un loc fara bursa si am terminat anul1, anul asta vreau sa incerc sa mai depun un dosar la admitere petru o alta specialitate,dar in cadrul aceleasi facultati. e posibil sa mai obtin un loc cu bursa sau fara? in metodologie am gasit 2 paragrafe privind situatia mea, insa ele cam se contrazic.

"Un candidat declarat admis poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur (1) domeniu pe durata studiilor, un al doilea domeniu de studiu putând fi urmat doar în regim cu taxă în lei, în cuantumul prevăzut pentru cetăţenii români."
si
"Art.27 (1) Un student de etnie română poate beneficia de cel mult trei subvenţionări din partea statului român, câte una pentru fiecare ciclu de studii universitare (licenţă, masterat/rezidenţiat, doctorat). În cazul în care un student este înmatriculat simultan la 2 cicluri de studii universitare diferite, acesta va beneficia de subvenţionarea taxelor şcolare corespunzătoare ciclurilor de studii universitare şi va primi lunar o singură bursă aferentă ciclului cel mai înalt."

dupa care citat din metodologie eu sa ma ghidez?
A comentat MagicPiccolo 20 iulie 2010, 05:58 | mergi sus ▲
@Murca, da-mi id-ul de mess sau skype ca sa-ti dau exemplu de foaie matricola... am sa o scanez si ti-o trimit...
A comentat mariana_partas 20 iulie 2010, 16:06 | mergi sus ▲
Salut la toti !!!.... am o intrebare .... eu am toate documentele dosarului de inscriere , dar Adeverinta medicala ( dac mai precis formular 086/e) .... insa aceasta forma nu contine rezultautl SIDA ... dar acest fapt ca anume SIDA e nevoe in adeverinta med. nu-i indicat in metologie ....
Deci, este obligatorie sa avem aceasta fisa cu rezultatul SIDA sau nu p/t a depune dosarul la ambasada, sau vom avea nevoe de aceasta doar dupa ce vom vedea ca suntem admisi la universitate? ....
Mersi anticipat... si succese tutror ... !!!
A comentat Roman 20 iulie 2010, 17:15 | mergi sus ▲
FAIN... am fost azi la ambasada. de la ora 3 dimineatsa
si au zis ca simbata e admiterea de la 10
Ca acu comisia e in Cahul
... asteptam
A comentat Lucian Glijin 21 iulie 2010, 03:26 | mergi sus ▲
pt Roman...acum cand dai doc pt admitere nu ai nevoie de certificatul sida...vei avea nevoie dupa ce esti admis...bafta
A comentat marina florea 21 iulie 2010, 05:23 | mergi sus ▲
salut! stie cineva daca adeverinta emisa de ministerul educatiei din republica moldova care sa certifice validitatea diplomei de studii e obligatoriu?, si daca da de unde sal iau..................ms anticipat
A comentat OLESIA CUTITARU 21 iulie 2010, 06:31 | mergi sus ▲
VA ROG FRUMOS SA NE LAMUREASCA CINEVA CU ADEVERINTA CEEA DE LA MINISTER.
VA MULTUMIM
A comentat basarabeanca 21 iulie 2010, 06:53 | mergi sus ▲
Mersi mult de tot mariana_partas,am facut singura un model de foaie matricola si a zis cai bun,am mai gasit si pe net.....
A comentat Maria 21 iulie 2010, 07:21 | mergi sus ▲
Ce fel de adeverinta trebuie de la minister si p/u ce?
A comentat Maria 21 iulie 2010, 07:29 | mergi sus ▲
pt Murca
Adeverinta emisa de ministerul educatiei,care sa certifice validitatea diplomei de studii
A comentat basarabeanca 21 iulie 2010, 08:05 | mergi sus ▲
de unde putem obtine adeverinta asta si cat timp e necesar? :-s
A comentat Basarab 21 iulie 2010, 09:13 | mergi sus ▲
deci nu inteleg
in metodologie si pe tv sau net nu am gasit ca e necesara adeverinta care certifica validitatea diplomei de bac. in alte surse scrie ca e necesara. cine stie sigur? poate sa-mi raspunda cineva care a depus deja actele la cahul? (pt ca acolo a inceput azi) va rog frumos.
A comentat Basarab 21 iulie 2010, 09:25 | mergi sus ▲
"Nota: În cazuri justificate se poate solicita, suplimentar, adeverința de autenticitate a actelor de studii emisă de Ministerul Educației din Republica Moldova."

copy/paste din metodologie
va rog sa ne dati informatii veridice
A comentat Basarab 21 iulie 2010, 10:17 | mergi sus ▲
cine stie, daca sunt de la cimislia pot sa depun actele doar la cahul sau si la chisinau?........ms
A comentat OLESIA CUTITARU 21 iulie 2010, 15:04 | mergi sus ▲
la adeverinta e randul asa de mare ca nici ina in decembrie nu o sa mai scoti adeverinta
A comentat dsa hgfhfd 22 iulie 2010, 01:48 | mergi sus ▲
Aceasta adeverinta este necesara numai in cazul in care doresti sa fii la taxa,dar nu si la depunerea actelor la ambasada
A comentat Maria 22 iulie 2010, 05:06 | mergi sus ▲
Salut tuturor! Daca detin buletin de identitate romanesc cu domicilui stabil in Romania, liceul absolvit in R. Moldova, pot sa ma inscriu la concursul pentru bursa la universitate in Romania?
A comentat Loly 22 iulie 2010, 05:57 | mergi sus ▲
Si voi aceea care a-ti dat documentele la Cahul chiar nu puteti sa spuneti ce anume a trebuit??
A comentat Maria 22 iulie 2010, 15:27 | mergi sus ▲
la depunerea actelor veti avea nevoie de xerocopia la buletinul de identitate si pasaport si copiile legalizate la diploma, fisa medicala, adeverinta de nastere, foaia matricola
A comentat OLESIA CUTITARU 23 iulie 2010, 15:10 | mergi sus ▲
poate cineva sa-mi trimita lista cu specialitatile in rezidentiat pentru absolventii universitatii de medicina?
si care este procedura de depunere a actelor pentru studii postuniversitare? Ce universitate si ce specialitati propune. In listele gasite sint doar numarul de locuri, dar nu si specialitatea. Multumesc tuturor anticipat pentru ajutor si efortul depus.
adresa mea marihuanamea@yahoo.com
A comentat marihuanamea 24 iulie 2010, 18:45 | mergi sus ▲
secretarul liceului de la minee..nu au foi de matricule..ei doar ma pot ajuta doar ku dosarul cu note..cine poate sa'mi de'a ceva un link..de unde as putea scoate si eu un doc. de goaie de matricula!!! va roggg
A comentat kool 13 octombrie 2010, 01:20 | mergi sus ▲
foaia matricola*
A comentat kool 13 octombrie 2010, 01:30 | mergi sus ▲
foia matricola = foaia aia cu note care este atasata la diploma de absolvire...de la facultate normal ca nu are cum sa tio dea pentru ca nu ai invatat nici macar un semestru si nu ai dat nici un examen ca sa ai foaie matricola
A comentat NADIA SANDU 16 octombrie 2010, 12:45 | mergi sus ▲
..scuze nu am citit atent...normal ar trebui sa ai atasat la diploma de absolvire foile alea cu note care leai luat pe parcursul anilor de liceu...nu gasesti nici pe un link asa ceva...sunt niste foi cu notele tale.
A comentat NADIA SANDU 16 octombrie 2010, 12:48 | mergi sus ▲


‹ înapoi la Ultimele Ştiri | sus ▲

Întrebări şi răspunsuri

Ultimele răspunsuri

  • #1 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #2 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #3 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #4 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #5 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

  • #6 adrianaadry pentru iulia.chicu
    Poți să depui și ca român și ca moldovean,cum dorești,ca român ai avantajul că poți depune online!...

  • #7 iulia.chicu pentru Lee
    ba da trebuie sa sustii o proba de admitere si un interviu! dar nustiu in ce consta asta!...

  • #8 iulia.chicu pentru adrianaadry
    http://chisinau.mae.ro/sites/chisinau.ma e.ro/files/anexa_11_repartizare_locuri_l icenta_rmoldova_cu_bacalaureat_in_romani a_2014-2015.pdf...

  • #9 Lee a adăugat
    Frate nu ma avea de un limitat! Eu am citit Metodologia, insa vreau sa concretizez, chiar este necesar de depus la fiecare facultate actele, evident ...

  • #10 larisa2726 pentru Frunze-Diana
    eu am intrat la fara taxa fara bursa cu 8,2
    am descarcat de pe un site o lista cu universitati si locuri, nu imi amintesc de pe care, imi dati e-mailu...

Acum Online

In acest moment sunt 6 vizitatori online.

Parteneri

Basarabeni.Ro

PROIECT realizat in cadrul OSB Timisoara

osb.basarabeni.ro

PROIECT administrat si intretinut de Basarabeni Media Grup

Politică

Voronin compară vizita lui Băsescu la Chișinău cu cea a mareșalului Antonescu
Vladimir Voronin compară vizita președintelui României Traian Băsescu la Chișinău, care va avea loc miercuri, 17 iulie, cu prima vizită la Bălți a mareșalului Ion Antonescu care a avut loc pe 17 iulie 1941, transmite UNIMEDIA.Liderul PCRM crede că Băsescu nu din întâmplare a ales această dată pentru a săvârși această vizită [...] mai mult
cetatenie-romana,eugen-tomac,marea-britanie,
Tomac dă replica: Englezii să se preocupe de propriile cetățenii pe care le acordă
Deputatul din partea diasporei în Parlamentul român, Eugen Tomac dă replică jurnaliștilor britanici, nemulțumiți de valurile de imigranți moldoveni, "porniți pe ușa din spate în Marea Britanie, făcând uz de imperfecțiunea legislației cu privire la pașapoarte". Într-o postare pe pagina sa de facebook, Tomac precizează că [...] mai mult