Întrebări...
RECOMANDARE: Cititi politica site-ului
Lista admiși (R. Moldova)
Varianta online, vizibilă tuturor:
(ATENȚIE: DEOCAMDATĂ ESTE LISTA PROVIZORIE!!!)
http://www.basarabeni.ro/docs/admitere2010/admisi_licenta_RMoldova.php
Baftă!
A intrebat: alexandru.busuioc pe 26.08.2010, la 20:28
... şi Răspunsuri
Dar deocamdata nu putem sa va spunem sigur... din pacate!
Bine ca sunt si eu aici!!
ce sa facem? nu e serios...au fost suplimentate locurile cu + 2200,si inca ne catand la asta locuri mai erau pe langa cei 2200...au fost admisi doar 1343...DE CE?
Nu stiu, nu am idee ce fac domnii si doamnele de la Minister... chiar nu ii inteleg nici eu... Vom afla maine!
E un haos total... si ca in fiecare an, din pacate, MECTS ne-a dezamagit pe toti prin actiuni "specifice" de acest gen.
Pai asta ma gandeam si eu, ca ar trebui sa aiba lista completa. Cum asa sa publice o lista in care sunt si la CU BURSA si la FARA BURSA? Atunci se pare ca in "cealalta lista" vor fi doar cei FARA BURSA, desi nu imi vine sa cred :)
Vom afla maine ce inseamna "lista provizorie"! Un membru al OSB Bucuresti se va ocupa de acest lucru.
Imi imaginez ce emotii aveti... :) Va tin pumnii la toti care nu sunteti in lista de azi! ;)
@liny Nu stiu, dar sa speram ca nu. maine baietii de la organizatia din Bucuresti vor clarifica acest lucru!
Lumineaza-ma te rog,spune-mi te rog care e diferenta dintre locul cu bursa si fara bursa?Trebuie de achitat ceva pt permis de sedere?
Multumesc anticipat!
Esti admisa la Medicina sau la Stiinte sociale si politice?
-la ''fara bursa'' fara 65 euro, fara cazare gratuita,plata permis de sedere
Spune-mi te rog,da cu cazarea cum e?
Achit eu?
si esti sigura ca nu achit acei 120 euro?Da pt viza e nevoie de 500 euro?
Iti multumesc din suflet
Spune-mi te rog,da camin tot eu achit si inca ceva nu e posibil sa-ti dea bursa pt reusita?
:(
Multumesc
@AABB Locurile au fost distribuite, prioritara fiind optiunea "CU BURSA", in functie de mediile de concurs. Deci daca nu treceai la optiuni orasul/domeniul/etc la care esti admis acum probabil ca ai fi fost distribuit la Facultatea la care ai vrut sa fii "CU BURSA". Nu stiu daca e posibil sa te schimbi... Uite, scrie-le baietilor de la OSB Bucuresti osb_buc@yahoo.com si lamureste-le situatia ta. Ei iti vor da un raspuns sigur.
@basarabeanca
Cu bursa:
-primesc bursa
-nu platesc taxa de studii
-nu platesc cazarea
-nu platesc permisul de sedere
Fara bursa:
-NU primesc bursa
-nu platesc taxa de studii
-nu platesc cazarea
-platesc permisul de sedere (dar nu sunt sigur 100%)
anny,eu tot doresc la iasi,poate reusim sa ne transferam...
Extras din Metodologia de admitere - pagina 14/41
http://dl.basarabeni.ro/docs/admitere2010/Metodologia_de_scolarizare_a_etnicilor_romani_2010_Anexe.rar
Transferul de la o instituție de învățământ superior la alta a studenților de origine română din Republica Moldova se efectuează în conformitate cu prevederile ordinului ministrului nr. 47221/29.09.2000 și Notei M.E.C. nr. 36466/04.09.2001, cu păstrarea domeniului fundamental și a specializării.
Si poti sa te transferi doar intre anii de studiu sau intre semestrele unui an de studiu.
Bafta!
Nu dispera; asteapta sa vezi si cealalta lista! Nu esti singura care sta ca pe ace asteptand restul rezultatelor cu sufletul la gura. Multumiti Ministerului pentru gafa de a publica lista "provizorie" a rezultatelor admiterii pentru studenti.
Inca o data: NU disperati! Sunt sanse foarte mari sa fiti admisi majoritatea (adica poate chiar toti).
Extras din Metodologia de admitere 2010-2011 - pag 41/41
Capitolul IV – DISPOZIȚII FINALE
Art.10 Transferul în anul pregătitor, primul şi ultimul an de studii universitare (ciclurile I, II – sistem Bologna) nu este posibil.
Succese mari la toti si felicitari celor admisi! ;)
Si mai ales cum sa te descurci in Bucuresti












